09038494675
شما اینجا هستید: هرمز آی تی سئو و بهینه سازی, فناوری اطلاعات, میزبانی وب انتخاب نام دامنه مناسب برای وب سایت چه اهمیتی دارد؟
انتخاب نام دامنه مناسب برای وب سایت چه اهمیتی دارد؟

انتخاب نام دامنه مناسب برای وب سایت چه اهمیتی دارد؟

domain name انتخاب نام دامنه مناسب برای وب سایت چه اهمیتی دارد؟

همانطور که می دانید انتخاب نام دامنه مناسب برای وب سایت را میتوان یکی از مهم ترین قدم ها در راه اندازی یک سایت می باشد.

در واقع گام اول شما در راه اندازی یک وب سایت جدید، انتخاب نام دامنه مناسب است، و اگر این مرحله را به درستی پشت سر بگذارید، با برداشتن قدم های بعدی به صورت صحیح، میتوانید انتظار داشته باشید که سایت جدید شما به خوبی رشد کرده و به جایگاهی درخور چه در میان کاربران و چه در نتایج موتورهای جستجو دست پیدا کند.

در بسیاری از موارد متاسفانه شاهد آن هستیم که افراد بعد از اینکه سایت خود را راه اندازی کردند و بعد از مدتی فعالیت با نام انتخاب شده، تازه متوجه میشوند که در انتخاب نام دامنه اشتباه کرده اند و این در حالی است که در اکثر موارد برای تغییر نام دامنه دیر شده و کار از کار گذشته است.

امروز هرمز آی تی جهت انتخاب آدرس مناسب برای دامنه سایت در خدمت شما خواهد بود اگر میخواهید برای سایت جدیدتان، نام دامنه مناسبی انتخاب کنید و اگر هنوز در انتخاب نام دامنه مناسب دچار شک و تردید هستید، این راهنما مخصوص شماست، از شما دعوت میکنیم که در ادامه با ما همراه شوید.

نام دامنه مناسب را چگونه انتخاب کنم؟

برای انتخاب دامنه وب سایت خود چند شرط را لحاظ کنید، پس از آن می‌ توانید در مورد نام دامنه تصمیم بگیرید، نام دامنه بهتر است حداقل‌ های زیر را دارا باشد:

نام دامنه باید نوع خدمات شما را مشخص نماید

اگر سایت شما در زمینه اطلاع‌ رسانی یا سرویس دهی فعالیت خواهد کرد، بهتر است نام آن توصیف کننده این فعالیت باشد، این مساله در میزان اعتماد کاربر تاثیر می‌گذارد. خصوصا در زمان جستجو، کاربران دامنه هایی را انتخاب می‌کنند که به موضوع بیشتر ارتباط دارند، مگر اینکه با گذشت زمان کاربران متوجه شوند که سایت شما علی‌ رغم نام غیر مرتبط، دارای محتوایی مرتبط با جستجوی آنهاست.

توجه: این روال در مورد شرکت هایی که می‌خواهند دامنه‌ای برای خود ثبت کنند صدق نمی کند، در این حالت کاربران به نام شرکت اعتماد دارند و نام دامنه باید همنام شرکت یا مخفف آن باشد.

به راحتی به خاطر سپرده شود

  1. اگر دامنه شما به راحتی به خاطر سپرده شود، بازدیدکنندگان خود را برای آینده حفظ خواهد کرد. پارامترهای متعددی در به خاطر سپردن دامنه موثرند به عنوان مثال موارد زیر  را مد نظر قرار دهید:
  2. اگر نام دامنه شما لغتی است فارسی که با کارکترهای انگلیسی نوشته شده‌ است، باید عمومی ترین نوع نوشتار آن کلمه را مورد استفاده قرار دهید. به عبارت ساده تر کاربر نباید برای رسیدن به سایت شما بارها نام دامنه را به صورت غلط تایپ کند تا یکی از موارد آن پس از بارها آزمایش و خطا سایت شما را نمایش دهد!
  3. تعداد کارکترهای دامنه را تا حد امکان کم کنید، اما در این کم کردن کارکتر افراط نکنید، گویا بودن دامنه برای سایت هایی که تنها ماهیت آنلاین دارند حیاتی است.

از نام دیگران استفاده نکنید!

اعتبار شما متعلق به شماست و اعتبار دیگران متعلق به دیگران هیچگاه بدون دلیل نام دامنه‌ ای مشابه نام دیگران انتخاب نکنید، این مساله را خصوصا در فروشگاه های آنلاین مدنظر قرار دهید، اگر این مساله از لحاظ قانونی مشکل نداشته باشد از نظر اعتماد کاربران به شما تاثیر منفی بسیار زیادی دارد.

موتورهای جستجو را مد نظر قرار دهید

قرار گرفتن کلیدواژه اصلی فعالیت سایت در نام دامنه اولویت دامنه را در جستجوها بالا می‌ برد، این مساله را در زمان انتخاب زبان نوشتاری نام دامنه خود نیز لحاظ کنید، به عنوان مثال اگر شما از لغت website به جای websait استفاده کنید در جستجوهای لغت website اولویت خواهید داشت.

مخاطب خود را مد نظر قرار دهید.

شما می‌توانید نام دامنه را برحسب مخاطبان آن انتخاب کنید، بنابراین در گام اول بررسی کنید که‌ آیا شما گروه خاصی را مخاطب قرار می‌دهید؟ (گروه سنی، شغلی، تحصیلی و…) به عنوان مثال در صورتی که مخاطبان شما افرادی هستند که به زبان انگلیسی تسلطی ندارند، بهتر است نام دامنه حاوی لغات فارسی باشد تا انگلیسی، این مورد با توجه به نوع مخاطب دسته بندی و ملاحظات متعددی خواهد داشت.

تا حد ممکن از انتخاب پسوند های عجیب و غریب برای دامنه دوری کنید

domain registrations انتخاب نام دامنه مناسب برای وب سایت چه اهمیتی دارد؟

بگذارید با هم صادق باشیم، بله! ما هم فکر میکنیم که پسوند های جدیدی که اخیرا امکان ثبت آنها فراهم شده، بسیار جالب و جذاب و وسوسه بر انگیز هستند، ولی واقعیت این است که هر چقدر هم که این پسوند های جدید جالب و خلاقانه باشند، باز هم جای پسوند های عمومی و نام آشنایی مثل com یا net یا org را نمیگیرند، ممکن است به ذهنتان برسد که بازی کردن با پسوند های جدید قابل ثبت و ایجاد کردن کلمات معنی دار با بهره گیری از این پسوند ها، بسیار کار جالبی است. و ما هم قبول داریم که همینطور است.

به این مثال توجه کنید : (مثلا ساختن عبارت mohandes با پسوند es یا ساختن عبارت thesuit با پسوند it یا ساختن عبارت delpazir با پسوند ir و …) ولی باید این نکته را هم مد نظر داشته باشید که مخاطبین شما، در صورت بهره گیری از پسوند هایی که عمومیت بیشتری دارند، بسیار ساده تر قادر به پیدا کردن سایت شما خواهند بود. حتما میپرسید چرا؟ دلیل این مسئله را با یک مثال بیان میکنیم. فرضا شما اگر بخواهید به سایت شرکت سامسونگ سر بزنید ولی ندانید که پسوند دامنه آن چیست، به صورت ناخودآگاه چه آدرسی را در نوار آدرس مرورگر تایپ میکنید؟ samsung.com؟ فکر میکنم همینجا پاسخ سوالتان را گرفته باشید …

در اینجا چند توصیه دیگر هم برایتان داریم، اولا سعی کنید پس از انتخاب نام دامنه مناسب حداقل دو پسوند ir و com آن را ثبت کنید.

اگر هم نام دامنه برایتان خیلی با اهمیت است که خوب کمی جلوتر بروید و پسوند های مرسوم دیگر آن را نیز ثبت کنید تا مطمئن شوید که بعدا کسی از آزاد بودن این اسامی با پسوند های مختلف، سوء استفاده نخواهد کرد دوما اگر نام دامنه ای که انتخاب کرده اید مشابه نام دامنه دیگر یا برند دیگری است و یا پسوند های اصلی آن قبلا توسط شخص دیگری ثبت شده است، اکیدا از ثبت آن نام خودداری کنید چرا که بدون شک در آینده و با رشد سایتتان از انجام این عمل پشیمان خواهید شد، در اینجا کاری که میتوانید بکنید این است که در صورتی که نام انتخابی شما، برایتان حائز اهمیت است، با صاحب دامنه ی ثبت شده ارتباط برقرار کرده و دامنه را از وی خریداری کنید، طبعا در این حالت متحمل هزینه های سنگینی برای خریدن دامنه ی از پیش ثبت شده خواهید شد ولی خوب سنجش این مسئله که آیا نام دامنه انتخابی شما، برایتان چنین ارزشی را دارد یا خیر بر عهده ی خود شماست.

زمینه کاری خود را با انتخاب نام دامنه نامناسب محدود نکنید

این موضوع را شاید بهتر باشد با یک مثال قابل لمس به شماتوضیح دهیم، به نام دامنه هرمز آی تی فکر کنید، نام هرمز آی تی به طور مشخص برای وب سایتی جهت ارائه خدمات یا محصولات مرتبط با آی تی انتخاب شده است (یا دست کم عموما از این نام چنین برداشتی میشود). ولی خب با گسترش خدمات وب سایت در حال حاضر شاهد ارائه انواع خدمات هاست رایگان، میزبانی وب، سرور مجازی،سرور اختصاصی و ثبت دامنه در آن هستیم!

بنابراین شما هم در انتخاب دامنه تان به این نکته توجه داشته باشید که برخی از اسامی ممکن است زمینه کاری شما را محدود کنند. مثلا انتخاب دامنه ای با نام taghvim95 به این مفهوم است که شما در پایان سال ۹۵ باید کارتان را تعطیل کنید! و یا انتخاب دامنه ای مثل apkdl در واقع به این مفهوم است که شما فقط باید فایل apk برای دانلود قرار بدهید. بنابراین به این موارد توجهی کنید و از ابتدا با دید به آینده، نام دامنه ای مناسب برای سایتتان برگزینید.

موفق باشید.

دسته بندی: سئو و بهینه سازی, فناوری اطلاعات, میزبانی وب تاریخ: ۰۸ آذر ۱۳۹۶
خرید هاست
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به هرمز آی تی می باشد.
copyright 2017 Hormoz IT - Designed and Developed Hormoz IT