09038494675
شما اینجا هستید: هرمز آی تی سرور اختصاصی, سرور مجازی, میزبانی وب آموزش کامل نصب و کانفیگ سی پنل بر روی centOs 7
آموزش کامل نصب و کانفیگ سی پنل بر روی centOs 7

آموزش کامل نصب و کانفیگ سی پنل بر روی centOs 7

سی پنل چیست؟ به بیان ساده سی پنل یکی از شناخته شده ترین و قابل اعتماد ترین کنترل پنل ها برای خدمات میزبانی وب می باشد که شما از طریق یک رابط گرافیکی قدرتمند بتوانید مدیریت همه خدمات میزبانی خود (نمایندگی فروش , کاربران عادی) را انجام دهید.

whm دسترسی شما به دو طریق روت و نمایندگی فروش فراهم می کند جایی که شما می توانید تنظیمات مربوط به سرور و حساب کاربران را مدیریت کنید.

این درحالی است که سی پنل رابط کاربری بوده و سطح دسترسی را برای مدیریت میزبانی وب در سرور فراهم می کند.

در ادامه می خواهیم به شما بیاموزیم که چگونه می توانید کنترل پنل سی پنل را بر روی سرور مجازی یا سرور اختصاصی خود با سیستم عامل لینوکس centOs 7 نصب کنید.

منابع مورد نیاز سرور برای نصب سی پنل بر روی centOs 7 :

حداقل رم مورد نیاز : ۱ گیگ (۲ گیگ پیشنهاد می شود)

حداقل هارد دیسک مورد نیاز : ۲۰ گیگابایت (۴۰ گیگابایت پیشنهاد می شود)

لایسنس معتبر سی پنل برای سرور مجازی/سرور اختصاصی

(Hostname) هاست نیم استاندارد

perl پرل

 

قبل از اینکه به سراغ نصب بروید به این نکات توجه داشته باشید :

  • هنگامی که سی پنل را نصب کردید نمی توانید آن را حذف کنید برای اینکار باید سیستم عامل خود را مجدد نصب نمایید.
  • سی پنل یک نرم افزار تجاری است پس شما نیاز به لایسنس دارید اما در هنگام نصب شما می توانید از نسخه آزمایشی ۱۵ روزه یا همان نسخه trial استفاده کنید و بعد از این مدت در صورتی که نیاز های شما برآورده شد نسبت به خرید آن اقدام نمایید.

مراحل نصب سی پنل بر روی centOs 7 :

اطمینان حاصل کنید که سرور مجازی یا سرور اختصاصی شما یک (Hostname) نام میزبان استاندارد (FQDN یا نام دامنه کاملا واجد شرایط) داشته باشد، در غیر این صورت آن را به صورت زیر تنظیم کنید.

در این مثال cpanel نام میزبان و hormozit.ir نام دامنه می باشد.

سی پنل در Perl نوشته شده است، اطمینان حاصل شود که شما Perl را بر روی سرور خود نصب کرده اید، در غیر اینصورت دستور زیر را اجرا کنید تا آن را در سیستم خود نصب کنید.

شما لازم نیست هر دستورالعمل نصب آن را اجرا کنید، یک اسکریپت خودکار نصب شده برای شما وجود دارد، کاری که همه شما باید انجام دهید این است اسکریپت نصب cPanel را با دستور CURL دانلود کنید، اگر دستور CURL را نصب نکرده اید، ابتدا آن را نصب کنید.

سپس آخرین نسخه نصب سی پنل را در دایرکتوری خانه (Home Directory) دانلود کنید.

اکنون اسکریپت نصب خودکار را اجرا کنید، توجه داشته باشید که اگر در سرور با استفاده از SSH وارد سیستم شوید، ما به شدت توصیه می کنیم اسکریپت نصب خودکار cPanel را در حالت صفحه نمایش (Screen Mode) فعال کنید، زیرا بسته به منابع سرور شما و سرعت اتصال به اینترنت ۴۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد تا نصب را تکمیل کنید.

نمونه خروجی :

در این مرحله، میتوانید کمی استراحت، یا می توانید یک فنجان قهوه بنوشید و برای تکمیل نصب سی پنل منتظر بمانید.

اسکریپت نصب خودکار سی پنل چگونه کار می کند؟

توجه داشته باشید که cPanel به طور گسترده ای سیستم عامل شما را تغییر می دهد و این به این معنی است که اسکریپت نصب خودکار کار می کند :

  • بسته های مختلف را بررسی می کند تا اطمینان حاصل شود که هیچ تضادی وجود نداشته باشد و هر گونه بسته بندی را پیدا کند، بسته های قبلی را با yum cPanel در یک سیستم عامل تازه به روز می کند و یا پاک می کند.
  • همچنین فایل های زبان و پایه برای نصب را دانلود می کند.
  • ماژول های مختلف پرل را از طریق CPAN و دیگر بسته های مورد نیاز با yum نصب می کند.
  • دانلود و کامپایل PHP و همچنین آپاچی را به ماژول های مربوطه متصل می کند.

وقتی نصب کامل می شود، ممکن است از شما خواسته شود پس از نصب، سرور را ریبوت (Reboot) کنید.

پس از آن شما نیاز دارید تا از طریق مرورگر وب خود مراحل نصب را کامل کنید.

مراحل نصب و پیکربندی سی پنل از طریق وب :

پس از نصب سی پنل بر روی سرور آدرس تحت وب شما به این صورت خواهد بود :

اکنون با نام کاربری root و کلمه عبور خود وارد شوید تا چند کلیک باقی مانده برای نصب سی پنل را کامل کنید.

cPanel WHM Login آموزش کامل نصب و کانفیگ سی پنل بر روی centOs 7

 

در ادامه، توافقنامه مجوز کاربر نهایی را بخوانید و شرایط را با کلیک بر روی دکمه “I Agree / Go Step 2” برای ادامه اعمال کنید.

cPanel WHM Agreement آموزش کامل نصب و کانفیگ سی پنل بر روی centOs 7

 

سپس شما باید به بخش Setup Networking بروید،  به ترتیب آدرس ایمیل و SMS را در ستون «Server Contact Email Address» و «Server Contact SMS Address» وارد کنید.

اینکار cPanel را قادر می سازد همه هشدارهای مهم، اعلان به این ایمیل (شناسه) را ارسال کند.

بعد، به قسمت Hostname بروید، نام میزبان FQDN معتبر و Resolver را برای سرور خود وارد کنید در بخش Networking همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است.

اگر شما Resolvers های ISP خود را ندارید، می توانید از resolvers های Google در این بخش استفاده کنید.

cPanel WHM Networking Setup آموزش کامل نصب و کانفیگ سی پنل بر روی centOs 7

 

 

پس از آن، با انتخاب Main Network / Ethernet Device بروید، IP موجود در آن دستگاه به عنوان آدرس IP اصلی سرور شما در نظر گرفته می شود، روی دکمه Save & Go to Step 5 کلیک کنید.

cPanel WHM Hostname Setup آموزش کامل نصب و کانفیگ سی پنل بر روی centOs 7

 

اکنون آدرس IP استاتیک سرور خود را وارد کنید، اگر بیش از یک IP با کارت NIC شما متصل شده اید و می خواهید یک IP خاص را برای IP اصلی سرور خود تنظیم کنید، می توانید این کار را از اینجا انجام دهید، برای این کار لطفا IP را از منوی پایین انتخاب کنید.

بعد، “A Entries” را برای سرورهای نام و نام میزبان اضافه کنید که سرور شما از آن استفاده می کند، اضافه کردن نیم سرور ها در فیلد های خالی مانند مثال : ns1.example.com و

ns2.example.com

علاوه بر این، با انتخاب کادر تأیید، به عنوان مثال در تصویر زیر نشان داده شده است، نامی برای نام میزبان و نام سرور خود اضافه کنید، سپس بر روی دکمه Save & Go to Step 5 کلیک کنید.

cPanel WHM Add Name Servers آموزش کامل نصب و کانفیگ سی پنل بر روی centOs 7

 

در حال حاضر سرویس های مختلف مانند FTP، Mail و Cphulk را در این مرحله مبتنی بر وب پیکربندی کنید.

در پیکربندی FTP، دو برنامه FTP وجود دارد، یکی را که می خواهید استفاده کنید را انتخاب کنید، اما Pure-FTPD توصیه می شود، اگر میخواهید سرور FTP محلی را غیرفعال کنید، گزینه غیرفعال را انتخاب کنید.

cPanel WHM FTP Setup آموزش کامل نصب و کانفیگ سی پنل بر روی centOs 7

 

در همان wizard، می توانید سرور ایمیل خود را برای استفاده از تمامی فعالیت های پستی خود در آینده انتخاب کنید، شما می توانید MTA ها مانند Exim را با cPanel خود در آینده اضافه کنید، شما می توانید Dovecot را نیز انتخاب کنید یا می توانید با انتخاب گزینه غیرفعال آن را غیرفعال کنید.

برای جلوگیری از حفاظت نیروی بی قاعده (brute force) Cphulk حرکت کنید تا بتواند فعالیت های رمز عبور جعلی را شناسایی و بلوک کند و IP ها را بر روی سرور خود مسدود کند. شما می توانید آن را فعال / غیر فعال کنید و پیکربندی کنید، همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است.

cPanel WHM Brute Force Protection آموزش کامل نصب و کانفیگ سی پنل بر روی centOs 7

 

در نهایت در مرحله ۶، می توانید مقادیری را فعال کنید که به شما کمک می کند تا کاربردهای فضای دیسک را ردیابی کنید، برای تکمیل فرایند نصب، “Use file system quotas” را انتخاب کنید و روی “Finish setup wizard” کلیک کنید.

cPanel WHM System Quotas آموزش کامل نصب و کانفیگ سی پنل بر روی centOs 7

 

توجه: اگر از فاکتورهای سیستم فایل استفاده نکنید، نمیتوانید میزان فضای دیسک مورد استفاده هر کاربر یا وب سایت را کنترل کنید.

حالا شما می توانید برخی از ویژگی های جدید cPanel را در نمایشگاه ویژگی های آن ببینید، در ویژگی های توصیه شده شما cPanel ID را مشاهده خواهید کرد که کاربر را قادر می سازد با cPanel ID خود وارد cPanel شود.

این ویژگی کاربر را قادر می سازد تا به چند پانل با شناسه تک کاربر وارد شوید. با انتخاب گزینه فعال می توانید این ویژگی را فعال کنید، در غیر اینصورت با انتخاب «نه»، از شما متشکرم (No, thank you).

هنگامی که با نصب انجام می شود، صفحه خانگی WHM ظاهر می شود همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است.

شما می توانید ببینید که صفحه اصلی WHM تمام گزینه کنترل پنل و نوار کناری را با امکانات جستجوی نمایش می دهد که شما را قادر می سازد تا فقط با تایپ کردن نام آنها، گزینه های جستجو را جستجو کنید.

cPanel WHM Dashboard آموزش کامل نصب و کانفیگ سی پنل بر روی centOs 7

 

مهم: گاهی اوقات، cPanel قادر به به روز رسانی مجوز (لایسنس) به دلیل ورودی فایروال و یا resolvers نیست و شما هشدار را در صفحه خواهید دید، شما می توانید با دستور زیر به صورت دستی انجام دهید.

به یاد داشته باشید در ابتدا ما اشاره کردیم که، پنل برای دسترسی به سطح کاربر و WHM برای دسترسی به سطح root است، شما نیاز به ایجاد یک حساب کاربری با گزینه موجود در WHM دارید.

امیدواریم این آموزش برای شما مفید واقع شده باشد.

استفاده از مطلب با ذکر منبع مجاز است.

موفق و پیروز باشید.

دسته بندی: سرور اختصاصی, سرور مجازی, میزبانی وب تاریخ: ۱۱ آبان ۱۳۹۶
خرید هاست
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به هرمز آی تی می باشد.
copyright 2017 Hormoz IT - Designed and Developed Hormoz IT